ماشین آلات متنوع و بسیاری در اطراف ما وجود دارند که هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند. برخی از این ماشین آلات متحرک و برخی دیگر در جای خود ثابت بوده و تحرک و فعالیت فیزیکی در داخل موتور آن ها صورت میگیرد. . به منظور آنکه چرخ دنده و سایر قطعات متحرک ماشین آلات براحتی بتوانند در کنار هم حرکت کرده و در برابر سایش و اصطکاک ، گرما ، بار و فشارهای بالاتر و آلاینده هایی مانند آب که می توانند فعالیت بهینه ماشین آلات را مختل نمایند ، مقاومت نمایند از ماده سیالی به نام روغن دنده صنعتی استفاده می گردد.

زمینه های کاربردی روغن دنده های صنعتی

هر نوع روغن دنده صنعتی را نمی توان برای روانکاری جعبه دنده های دستگاه و ماشین آلات مختلف استفاده نمود. روغن دنده های صنعتی در ماشین آلات نقش بسیار مهمی دارند. بدین دلیل که روغن ها علاوه بر راحتی حرکت چرخ دنده ها در ماشین آلات، باعث شستشوی قطعات داخلی و تمیز کردن براده های آهن یا کثیفی های داخل ماشین آلات و دستگاه ها نیز میشوند.

روغن دنده صنعتی در دو نوع پایه معدنی و پایه مصنوعی (سنتتیک) تولید می شوند و در روانکاری دنده های صنعتی در صنایع مختلف از جمله: سیمان، فولاد، حمل و نقل و نیروگاه ها ستفاده می شوند. از روغن های صنعتی برای روانکاری دنده های مارپیچ ساده و حلزونی و یاتاقان ها استفاده می گردد و دارای خواص ضد سایش و ضد خوردگی میباشند.

ویژگی های روغن دنده صنعتی مناسب

انتخاب روغن دنده صنعتی مناسب عملکرد و سوددهی مطلوب دستگاه را برای شما فراهم میکند. حتی با وجود روانکاری منظم، ممکن است گرما ، فشار و آلودگیها سیستم دنده ای را به خطر بیندازد. بهمین منظور یک روغن دنده صنعتی مناسب بایستی ویژگی های زیر را دارا باشد:

  • پایداری حرارتی
  • مقاومت در برابر زنگ زدگی
  • خاصیت جدا پذیری روغن از آب
  • خاصیت ضد سایش و تحمل فشار
  • سازگاری با آب بندها و رنگ های مصرفی در سیستم هایی که با روغن معدنی کار می کنند.
  • عاری از مواد افزودنی حاوی سرب

معمولا در جعبه دنده و موتور ماشین های سواری فشار متوجه قطعات ماشین نیست. اما در ماشین آلات صنعتی همواره قطعات و دنده ها در معرض فشار بوده و روغنی که برای آن ها استفاده می گردد بایستی بتواند فشار را تحمل کرده تا حداقل آسیب به قطعات و چرخ دنده ها وارد شود.

همچنین ماندگاری و پایداری در روغن دنده های صنعتی باعث می گردد چرخ دنده به درستی عمل کرده و در نتیجه افزایش عمر، کاهش زمان خرابی، به حداکثر رساندن بهره وری و کاهش هزینه های نگهداری را به همراه بیاورد.

انواع روغن دنده صنعتی مناسب موجود در بازار ایران

امروزه چندین شرکت معتبر ایرانی در حال تولید روغن دنده صنعتی با کیفیت و استانداردهای روز دنیا می باشند که برخی از مهمترین این شرکتها بهران ، پارس و ایرانول هستند که در ادامه به شرح محصولات تولیدی آنها خواهیم پرداخت.

روغن دنده صنعتی بهران بردبار

روغن دنده صنعتی بهران بردبار

روغن دنده صنعتی بهران بردبار یکی از محصولات تولیدی شرکت نفت بهران می باشد و خود دارای زیر مجموعه و انواع مختلف با شاخص گرانروی ، نقطه اشتعال ، نقطه ریزش و دانسیته متفاوت است و تا به الان جز پرفروش ترین محصولات موجود در بازار بوده و عملکرد خوبی از خود نشان داده است.

بهران بردبار دارای خاصیت پایداری حرارتی و اکسیداسیون خوب و محافظت بسیار خوب در برابر زنگ زدگی و خوردگی میباشد. از جمله انواع روغن دنده صنعتی بهران بردبار موجود و محبوب در بازار می توان به بهران بردبار ۱۰۰ ، ۱۵۰ ، ۲۲۰ ، ۳۲۰ ، ۴۶۰ ، ۶۸۰ و ۱۰۰۰ اشاره نمود.

روغن دنده صنعتی ایرانول IG

روغن دنده صنعتی ایرانول IG

روغن دنده صنعتی ایرانول IG با استفاده از روغن پایه مرغوب و مواد افزودنی فشار پذیر EP و ضدسایش جهت مصرف در دنده های تحت بار سنگین شامل دنده های مارپیچی و هیپوئید یاتاقان ها ، سیستم های روانکاری گردشی و پاششی تولید گردیده است.

روغن دنده های صنعتی ایرانول قابلیت حمل بار بالایی دارند و عملکرد مناسب دنده را در شرایط دمای بالا و اکسیداسیون تضمین مینماید. بعلاوه گریدهای مختلف در برابر سایش ، اکسیداسیون ، کف ، زنگ زدگی و خوردگی محافظت شدیدی ایجاد میکنند. از جمله انواع مدل های روغن دنده صنعتی ایرانول موجود و محبوب در بازار می توان به ایرانول IG100 ، IG1000 ، IG150 ، IG220 ، IG320 ، IG460 و IG680 اشاره کرد.

روغن دنده صنعتی پارس نیسان

روغن دنده صنعتی پارس نیسان

روغن دنده صنعتی پارس نیسان تولید شرکت نفت پارس ، برای تجهیزات و چرخ دنده های امروزی در انجام بسیاری از برنامه ها که اغلب مجبور به مقاومت در برابر محیط های سخت می باشند، طراحی گردیده است. به طور معمول جعبه دنده ها در حال کوچکتر شدن هستند و از مواد سبک و پیچیده تری ساخته میشوند ، با این وجود باید دوام بیشتری نسبت به گذشته داشته باشند. در نتیجه نیازهای بیشتری به روغن روان کننده دنده مشاهده میگردد و بایستی بیشتر به استفاده از مایعات پایه و مواد افزودنی با کارایی بیشتر توجه گردد که روغن پارس نیسان توانسته این نیاز را برآورده کند.

برخی از ویژگی های این محصول مقاومت در برابر اکسیداسیون ، پایداری حرارتی عالی و مقاومت بسیار خوب در برابر زنگ زدگی میباشد. از جمله انواع مدل های پارس نیسان موجود و محبوب در بازار میتوان به پارس نیسان ۱۰۰ ، ۱۰۰۰ ، ۱۵۰ ، ۲۲۰ ، ۳۲۰ ، ۴۶۰ و ۶۸۰ اشاره کرد.